PROČ KOKOSOVÉ PRODUKTY ?

 

PROČ KOKOSOVÉ PRODUKTY ?


Kokos je od pradávna považován za superpotravinu. Legendy říkají, že bychom na světě přežili jen díky němu. Kokos hydratuje, regeneruje, dodává energii a je plný zdravých tuků, elektrolytů, vitamínů, minerálů i antioxidantů.

V čem je kokos výjimečný? Dokáže nám jeho pravidelné konzumování ať už v jakékoliv formě zajistit štíhlou postavu? Takto jednoduše otázka podle odborníků na stravu samozřejmě nestojí, ale přínosné účinky pro náš organismus v tomto ovoci určitě najdeme.

 „Pozitivní účinky kokosu pro redukci hmotnosti jsou přisuzovány obsaženému tuku, který je bohatý na takzvané mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem, které jsou označovány jako MCT. Ty se v lidském organismu metabolizují jinak než mastné kyseliny s dlouhým řetězcem obsažené v typicky používaných rostlinných olejích – například ve slunečnicovém, olivovém či řepkovém,“ vysvětluje výživový specialista Michal Richter.

A dodává: „Mastné kyseliny s dlouhým řetězcem se velmi snadno ukládají do zásobního tuku, naopak MCT přetvářejí játra na takzvané ketolátky, které mohou být využity, jako zdroj energie.“ Tedy jednoduše řečeno, MCT se okamžitě zužitkují a když jich není nadbytek, neukládají se jako zásobní tuk. 
„Zmíněná přeměna na ketolátky má také dva zajímavé důsledky – zvyšuje se na krátkou dobu náš klidový energetický výdej a v některých výzkumech se prokázal také příznivý vliv ketolátek na potlačení chuti k jídlu. To znamená, že když sníme jídlo s jejich obsahem, měli bychom sníst méně kalorií v následujícím jídle,“ popisuje výživový specialista.